RozliczamPIT

Sprawdzone i pewne sposoby rozliczenia PIT


Rozliczenie PIT przez Internet - coraz więcej podatników tak się rozlicza!

Z roku na rok zdecydowanie przybywa podatników, którzy chętnie składają swoje rozliczenie PIT przez Internet. Nie wymaga ono od podatnika osobistej wizyty w urzędzie skarbowym, ani konieczności wysyłania formularzy PITy Pocztą Polską za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. To wszystko sprawia, że fiskus może szybciej i łatwiej sprawdzać poprawność złożonych deklaracji PIT, a podatnicy w krótszym czasie uzyskać ewentualny zwrot podatkowy. Poza tym rozliczenie przez internet jest prostsze nawet dla tych podatników, którzy nigdy wcześniej nie rozliczali się samodzielnie. Kreator rozliczenia online krok po kroku przeprowadzi ich przez kolejne pola w formularzu PIT i pomoże je wypełnić.

 

Ponad 8 mln PIT przez Internet w 2016 r.

W 2016 roku padł kolejny rekord w ciągu ostatnich kilku lat w zakresie liczby PIT, jakie polscy rezydenci podatkowi złożyli przez internet, bez wychodzenia z domu. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w tym roku elektroniczne rozliczenie było jeszcze bardziej popularne, niż w poprzednich latach. Dokładnie polscy podatnicy złożyli 8 milionów 413 tysięcy deklaracji podatkowych, spośród których ponad 6 milionów to deklaracje na popularnym formularzu PIT-37. To oznacza, że około 10,5-11 mln podatników podjęło decyzję o skorzystaniu z e-deklaracji podatkowej, jako że takie formularze można składać także wspólnie ze współmałżonkiem, wypracowując niekiedy pokaźne zwroty podatkowe.

W pierwszym kwartale tego roku liczba PIT-ów złożonych drogą elektroniczną przekroczyła te, które składano tradycyjnie, a więc na papierowych formularzach podatkowych.

W porównaniu z 2015 rokiem i tak jest widoczny znaczny wzrost popularności e-deklaracji podatkowych. W 2015 roku złożono drogą elektroniczną ponad 7 milionów 100 tysięcy zeznań, a w 2014 roku było ich około 5 milionów 200 tysięcy deklaracji podatkowych rocznych.

Proste rozliczenie podatkowe dla każdego

Zdecydowana większość podatników w Polsce ma prawo i możliwości do złożenia PIT online. Nie trzeba przejmować się tym, że formularz nie dotrze do urzędu skarbowego. Wystarczy, że po jego złożeniu podatnik otrzyma na swoją pocztę elektroniczną informację z załączonym elektronicznym UPO, czyli urzędowym potwierdzeniem odbioru. Będzie to podstawa dochodzenia swoich praw, jeśli fiskus zarzuciłby podatnikowi, że nie wywiązał się z obowiązku rocznego rozliczenia z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych.

Nie trzeba też dysponować podpisem elektronicznym z ważnym certyfikatem kwalifikowanym, aby skutecznie złożyć PIT online. Podatnik dla weryfikacji swojej tożsamości podaje tylko w jednym z ostatnich kroków składania rozliczenia rocznego jako e-deklarację, kwotę dochodu, jaki wykazał w poprzednim roku podatkowym. Jeśli jest ona zgodna z prawdą i wartością zapisaną w systemie fiskalnym, wówczas e-deklaracja zostanie złożona skutecznie i poprawnie.

Przy rozliczeniach online nie ma problemu przy korzystaniu z przysługujących podatnikowi ulg i preferencji w opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Można skorzystać między innymi z możliwości złożenia PIT jako osoba samotnie wychowująca dziecko lub razem ze współmałżonkiem, na jednym druku podatkowym.

Jeśli podatnik spełnia warunki do zastosowania ulg podatkowych, w tym popularnej ulgi rodzinnej, nazywanej ulgą na dziecko, to w elektronicznej deklaracji podatkowej składanej przez Internet jak najbardziej może tego dokonać. Można w niej ująć również ulgę na darowiznę, czy ulgę na rehabilitację oraz wiele innych.

Przez internet można złożyć wszystkie najważniejsze druki deklaracji podatkowych, z których korzystają polscy podatnicy, w tym:

  • PIT-37 – druk właściwy dla podatników osiągających dochody za pośrednictwem płatnika, opodatkowane na zasadach ogólnych, według skali podatkowej,
  • PIT-36 – druk właściwy dla podatników osiągających dochody bez pośrednictwa płatnika, opodatkowane na zasadach ogólnych, według skali podatkowej,
  • PIT-28 – druk właściwy dla podatników rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
  • PIT-36L – druk właściwy dla podatników osiągających dochody opodatkowane według podatku liniowego,
  • PIT-16A – druk właściwy dla podatników rozliczających się na podstawie karty podatkowej,
  • PIT-38 – druk właściwy dla podatników osiągających dochody kapitałowe,
  • PIT-39 – druk właściwy dla podatników osiągających dochody ze zbycia nieruchomości.

Jak dotychczas nie ma możliwości składania przez internet informacji podatkowych PIT-11 czy PIT-40. Oba druki muszą zostać wypełnione tradycyjnie, na drukach aktualnych za dany rok podatkowy. Można je przekazać podatnikom i fiskusowi osobiście lub wysłać listem poleconym.


Tematyka

Zobacz również

Czy deklaracje PITy przez Internet pozwalają na rozliczenie wszystkich dostępnych ulg podatkowych?

Dużym ułatwieniem dla wszystkich podatników w Polsce jest możliwość składania zdecydowanej większości rocznych formularzy podatkowych PIT online. Deklaracje PITy przez Internet są wypełniane na drukach elektronicznych, zawierających dokładne te same pola, co tradycyjne druki papierowe. Czy będzie możliwe rozliczenie ulg podatkowych w PIT składanym przez internet? Czy ulga podatkowa nierozerwalnie związana jest z papierowym zeznaniem podatkowym rocznym?

Czytaj więcej

Co wybrać PIT-y 2015 program czy e-deklaracje?

Ręczne obliczanie i wypełnianie zeznania rocznego powoli odchodzi do lamusa. Znacznie łatwiej, szybciej i bezpieczniej jest wypełnić deklarację pit 2015 w formie elektronicznej. Możemy ją uzupełnić, a następnie wydrukować i zanieść lub wysłać Pocztą Polską do odpowiedniego urzędu skarbowego. Od pewnego czasu dostępny jest jeszcze jeden sposób rozliczenia się z fiskusem – wysłanie e-deklaracji. Możliwości jest zatem całkiem sporo, pozostaje tylko wybór najodpowiedniejszej dla siebie. Program pit 2015 jest bezpłatną aplikacją. Podatnik może pobrać ją z Internetu, a następnie zainstalować na swoim komputerze. Pozwala on na wypełnianie zeznań: PIT 28, PIT 36, PIT 37 - najpopularniejszy, PIT 36L, PIT 38, a także wszystkich dostępnych załączników. Dzięki niemu można więc przygotować kompletną deklarację. Pity 2012 program uwzględnia wszystkie zmiany w przepisach, a zatem podatnik nie musi obawiać się o zgodność obliczonej w ten sposób deklaracji z obowiązującym stanem prawa. Program jest przejrzysty i w pełni zrozumiały nawet dla osób, które na samą myśl o podatkach dostają białej gorączki. W razie jakichkolwiek wątpliwości, podatnik może skorzystać z oferowanej przez pity 2015 program pomocy. Ma ona postać wbudowanego informatora, który odpowie na pytania zadane przez użytkownika. Dzięki temu rozliczenie pit 2015 staje się bezproblemowe.

Czytaj więcej

Co to jest Status 200? - Program PIT 2015

Złożenie deklaracji przez Internet upraszcza sposób rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Podatnik nie musi już samodzielnie, ręcznie wypełniać formularzy PITy 2015 i składać je osobiście w okienku podawczym w Urzędzie Skarbowym. Może wywiązać się ze swoich obowiązków podatkowych bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy, że wykorzysta do tego celu program pit 2015, który pomoże mu w wyborze odpowiedniej deklaracji podatkowej, a następnie w jej prawidłowym wypełnieniu. Bez potrzeby podpisywania deklaracji, rozliczenie roczne 2015 jest następnie wysyłane do Urzędu Skarbowego za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Czytaj więcej