RozliczamPIT

Sprawdzone i pewne sposoby rozliczenia PIT


PIT elektroniczny - jak, gdzie i kiedy?

Rozliczenie PIT jest twoim obowiązkiem, jeśli w poprzednim roku podatkowym pozyskiwałeś przychody lub dochody opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nie unikniesz złożenia PIT w polskim urzędzie skarbowym, jeśli masz status polskiego rezydenta podatkowego. Wówczas musisz wybrać odpowiedni druk PIT względem wybranej czy narzuconej ci metody opodatkowania PIT, a następnie go poprawnie wypełnić. Możesz to zrobić z wykorzystaniem druku papierowego lub elektronicznego. Jeśli chcesz wypełnić e-PIT, sprawdź w naszym poradniku, jak, gdzie i kiedy możesz to zrobić. E-deklaracje PIT przez internet oszczędzają twój cenny czas, a korzystanie z kreatorów służących do ich uzupełnienia jest banalnie proste. Dla kogo właściwie są przeznaczone e-deklaracje przez internet? Odpowiedź w dalszej części artykułu.

 

Jak złożyć e-deklarację PIT?

Nie ma nic prostszego, niż złożenie e-deklaracji podatkowej PIT - tak twierdzi wielu podatników, którzy posłużyli się nią w tym roku i w poprzednich latach. Według szacunków Ministerstwa Finansów prawie 10 mln deklaracji podatkowych zostało złożonych w trybie online, co oznacza, że rzeczywiście obsługa kreatora rozliczenia podatkowego jest banalnie prosta. Wystarczy w trybie online lub po instalacji programu do wypełniania e-pitów na dysku swojego komputera, uruchomić kreatora i postępować zgodnie z poleceniami wyświetlanymi na ekranie.

Po pierwsze trzeba podać źródło uzyskiwanych przychodów lub dochodów. Podatnik nie powinien mieć z tym problemu. Należy podać wszystkie źródła swoich przychodów lub dochodów, ponieważ to decyduje o wyborze formularza podatkowego PIT.

W wersji elektronicznej można dziś składać większość rozliczeń rocznych z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i załączników do nich. Wśród nich między innymi można wymienić:

  • PIT-16A - druk odpowiedni na rozliczenie podatników z podatku dochodowego na zasadach właściwych dla karty podatkowej,
  • PIT-19A - obowiązkowy druk PIT dla osób duchownych, rozliczających się na zasadach ryczałtu,
  • PIT-28 - rozliczenie podatników opodatkowanych na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, czyli tak zwanych ryczałtowców,
  • PIT-36 - rozliczenie podatników, którzy w poprzednim roku podatkowym osiągali dochody opodatkowane według skali podatkowej, bez pośrednictwa płatnika,
  • PIT-36L - rozliczenie podatników, którzy w poprzednim roku podatkowym osiągali dochody opodatkowane według podatku liniowego, czyli jest to po prostu druk tzw. liniowców,
  • PIT-37 - rozliczenie podatników, którzy w poprzednim roku podatkowym osiągali dochody opodatkowane według skali podatkowej, za pośrednictwem płatnika,
  • PIT-38 - rozliczenie podatników z tytułu pozyskiwanych w poprzednim roku dochodów kapitałowych i dochodów pochodzących z giełdy,
  • PIT-39 - rozliczenie podatników pozyskujących dochody z tytułu zbycia nieruchomości,
  • PIT-40 - druk na rozliczenie podatników- pracowników przez płatnika, np. pracodawcę,
  • PIT-40A - przeznaczony na rozliczenie podatkowe dokonane przez ZUS za świadczeniobiorcę.

Druk generowany jest przez program w poprawnej wersji automatycznie, dlatego podatnik nie musi w tej kwestii robić niczego samodzielnie.

E-deklaracje podatkowe złożysz wspólnie ze współmałżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, o ile spełniasz warunki przyznania takiej preferencji w opodatkowaniu podatkiem PIT. W kreatorze rozliczenia będziesz miał dostępne także opcje ulg podatkowych, m.in. ulgę na dziecko, ulgę rehabilitacyjną czy ulgi na darowizny i tym podobne. Od razu zapoznasz się z warunkami, jakie należy spełnić dla ich przyznania.

Kluczowym elementem e-deklaracji rocznej jest potwierdzenie twojej tożsamości. Wystarczy, że znasz wysokość ubiegłorocznego przychodu, jaki wykazałeś w poprzedniej deklaracji podatkowej rocznej. Musisz go wpisać w odpowiednie pole formularza elektronicznego. Jeśli nie znasz takiej kwoty, pozostaje ci posłużenie się w przypadku elektronicznej deklaracji podatkowej podpisem elektronicznym lub jej wydrukowanie i zaniesienie lub wysłanie do urzędu skarbowego.

Gdzie złożyć e-PIT?

Siedząc w zaciszu własnego domu, możesz wygodnie rozliczyć się z fiskusem. Wystarczy, że masz komputer z dostępem do internetu. Dzięki temu nie tracisz czasu na wizyty w urzędzie skarbowym i składanie osobiście deklaracji rocznej PIT.

Kiedy złożyć e-PIT?

Termin złożenia e-deklaracji PIT przez internet pokrywa się z terminami wymienionymi w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dla papierowych deklaracji rocznych. Z tym, że możesz rozliczyć się nawet w dzień wolny od pracy czy w środku nocy, ponieważ wypełniasz e-deklarację online. Najpopularniejsze deklaracje podatkowe roczne wypełniane na drukach PIT-37 lub PIT-36, przeznaczone dla podatników opodatkowanych na zasadach właściwych dla skali podatkowej - 18 i 32 proc. podatku składać należy w terminie do 30 kwietnia kolejnego roku podatkowego.


Tematyka