RozliczamPIT

Sprawdzone i pewne sposoby rozliczenia PIT


Opcja e-Deklaracji, czyli wygodny PIT roczny

Od momentu, kiedy fiskus zrezygnował z obowiązkowego umieszczania na deklaracjach PIT przez internet podpisu elektronicznego z ważnym certyfikatem kwalifikowanym, stopniowo wzrasta zainteresowanie podatników rozliczeniem elektronicznym. Opcja e-deklaracji podatkowej z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych pozwala na szybkie, proste i w wielu przypadkach bezbłędne rozliczenie podatkowe, bez konieczności wychodzenia z domu.

 

Także i Twój PIT roczny może zostać złożony online. Jak tego dokonać? Sprawdź w naszym poradniku, z którego dowiesz się między innymi:

 • jak przystąpić do rozliczenia PIT online?
 • które formularze PIT są dostępne w wersji elektronicznej?
 • czy osoba niezaznajomiona z przepisami prawa podatkowego będzie potrafiła samodzielnie wypełnić e-deklarację podatkową?
 • jak zweryfikować swoją tożsamość w PIT elektronicznym?

Co na początek?

W sieci internetowej masz dostępne dwa rodzaje programów lub aplikacji, które pozwalają na rozliczanie się z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Pierwsze to takie, które są przeznaczone do instalowania na dysku komputera, a następnie do korzystania z nich tylko za jego pośrednictwem. Drugie z kolei można wykorzystywać z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu, ponieważ nie wymagają instalacji, a jedynie zalogowania do indywidualnego konta użytkownika.

Po uruchomieniu programu musimy wybrać swoje źródło dochodów lub przychodów oraz metodę ich opodatkowania, aby program sam podpowiedział nam, jaki formularz podatkowy PIT powinniśmy wypełnić celem rozliczenia podatkowego.

Formularze elektroniczne PIT

Obecnie zdecydowana większość formularzy podatkowych PIT, za pośrednictwem których można skutecznie rozliczyć się z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, występuje w wersji elektronicznej. Wśród nich znajdziesz między innymi takie druki PIT jak:

 • PIT-16A - przeznaczony jest na rozliczenie podatników z podatku dochodowego na zasadach właściwych dla karty podatkowej,
 • PIT-19A - obowiązkowy druk PIT dla osób duchownych, rozliczających się na zasadach ryczałtu,
 • PIT-28 - przeznaczony jest na rozliczenie podatników opodatkowanych na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, czyli tak zwanych ryczałtowców,
 • PIT-36 - przeznaczony jest na rozliczenie podatników, którzy w poprzednim roku podatkowym osiągali dochody opodatkowane według skali podatkowej, bez pośrednictwa płatnika,
 • PIT-36L - przeznaczony jest na rozliczenie podatników, którzy w poprzednim roku podatkowym osiągali dochody opodatkowane według podatku liniowego, czyli jest to po prostu druk tzw. liniowców,
 • PIT-37 - przeznaczony jest na rozliczenie podatników, którzy w poprzednim roku podatkowym osiągali dochody opodatkowane według skali podatkowej, za pośrednictwem płatnika,
 • PIT-38 - przeznaczony jest na rozliczenie podatników z tytułu pozyskiwanych w poprzednim roku dochodów kapitałowych i dochodów pochodzących z giełdy,
 • PIT-39 - przeznaczony jest na rozliczenie podatników pozyskujących dochody z tytułu zbycia nieruchomości,
 • PIT-40 - przeznaczony jest na rozliczenie podatników- pracowników przez płatnika, np. pracodawcę,
 • PIT-40A - przeznaczony na rozliczenie podatkowe dokonane przez ZUS za świadczeniobiorcę.

Oprócz tychże formularzy w wersji elektronicznej wypełnisz także informacje podatkowe, np. PIT-11, jeśli w poprzednim roku podatkowym spełniałeś funkcję płatnika podatku dochodowego względem pracowników.

Ułatwienia dla podatników

Nawet jeśli po raz pierwszy będziesz wypełniać swoją deklarację PIT, nie sprawi ci to żadnego problemu, dzięki kreatorowi rozliczenia podatkowego. Przy korzystaniu z niego wystarczy, że wpiszesz w odpowiednie pola kwoty swojego ubiegłorocznego przychodu i ewentualnie kosztu jego uzyskania, kwoty opłaconych zaliczek na podatek czy składek na ZUS, a program wyliczy w czasie rzeczywistym wysokość podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz wysokość podatku należnego fiskusowi. Nie musisz w praktyce nawet wiedzieć, od jakiej kwoty obliczasz podatek i według jakiej stawki. Wszystko wykona za ciebie program komputerowy.

Weryfikacja tożsamości podatnika w PIT elektronicznym

Rzecz jasna elektronicznego PIT nie podpisujesz własnoręcznie, ale też nie musisz posługiwać się przy tym bezpiecznym podpisem elektronicznym z ważnym certyfikatem kwalifikowanym. Możesz zweryfikować swoją tożsamość w PIT składanym w formie e-deklaracji podatkowej poprzez podanie w jednym z ostatnich kroków rozliczenia rocznego kwoty ubiegłorocznego przychodu, zakładając, że ją pamiętasz. Musi być ona zgodna z sumą zapisaną w systemie fiskalnym, aby e-deklaracja podatkowa PIT została złożona skutecznie i poprawnie. Jeśli nie znasz kwoty przychodu, jaką wykazałeś w PIT w poprzednim roku, to albo posłużysz się podpisem elektronicznym, albo wydrukujesz wypełnione w programie e-deklaracji podatkowych zeznanie, podpiszesz je i zaniesiesz osobiście do urzędu skarbowego. Możesz też skorzystać z listu poleconego za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, który wyślesz w każdej placówce pocztowej.

Ważne jest, aby PIT trafił do właściwego urzędu skarbowego w terminie wskazanym w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Tematyka