RozliczamPIT

Sprawdzone i pewne sposoby rozliczenia PIT


Edeklaracje - najszybsza i najlepsza metoda na rozliczenie z fiskusem!

Jeszcze kilka lat temu wiele osób płaciło rachunki na poczcie lub w banku, tłocząc się przy tak zwanych okienkach tracąc cenny czas i nerwy. Dzisiaj ta sprawa wygląda nieco inaczej, coraz więcej z nas korzysta z bankowości elektronicznej, która jest zdecydowanie tańsza i oszczędza czas. Bardzo podobne przeobrażenia technologiczne przechodzi kwestia wypełniania i wysyłania deklaracji podatkowych. Coraz mniej podatników decyduje się na ręczne wypisywanie zeznań oraz fundowanie sobie wątpliwej przyjemności stania w kolejce w Urzędzie Skarbowym. Proces ten nie jest jednak taki prosty i oczywisty. Naturalnym jest nadal, iż zanim edeklaracja zostanie wysłana, przez głowę podatnika z pewnością przejdzie wątpliwość czy aby na pewno wiadomość elektroniczna trafi do odbiorcy, i czy jest rzeczywiście bezpieczna w systemie informatycznym. Osoby nie zdecydowane tak do końca na elektroniczną wysyłkę zeznań pit warto uspokoić, iż faktycznie nasze  e – PITy są tak samo ważne jak te papierowe oraz, iż są bezpieczne. Każdy wysyłający swojej zeznanie generuje także potwierdzenie wysyłki, dzięki czemu ma potwierdzenie, że edeklaracja dotarła do odbiorcy. Potwierdzenie o którym mowa jest tak samo ważne jak papierowa kopia z pieczęcią urzędu. Pit wysłany przez internet nie różni się w rzeczywistości od tego, który jest wypełniany ręcznie. Chodzi tu tylko o automatyzację i wygodę.

 

Pamiętajmy, iż w dalszym ciągu najważniejszą kwestią jaką posiadają PITy jest ich warstwa merytoryczna, czyli dane osobowe, suma dochodów, suma opłaconych składek i podatków oraz wliczone ulgi podatkowe. Forma dostarczenia do Urzędu Skarbowego jest w tym sensie zdecydowanie drugorzędna. Podatnicy powinni jednak zdawać sobie sprawę, iż informatyzacja w dzisiejszych czasach znacznie ułatwia życie, dlatego też warto korzystać z tych nowych rozwiązań dla własnej wygody.

Warto pamiętać, iż edeklaracja traktowana jest na równi z dokumentem papierowym, jednak statystycznie urzędnicy szybciej rozliczą podatników, którzy wysłali pit elektroniczny. Obsługa takiego zeznania podatkowego jest zdecydowanie łatwiejsza niż tego, który został spisany ręcznie.

Składając PITy przez internet, podatników obowiązują takie same terminy jak wszystkich tych, którzy nadal decydują się na tradycyjne metody doręczenia. Ryczałtowcy rozliczają się do końca stycznia za ubiegły rok podatkowy, natomiast podatnicy, których dotyczą zasady ogólne mają czas do ostatniego dnia roboczego w kwietniu. W przypadku konieczności złożenia także korekty podatkowej, podatnik powinien dokonać wysyłki ta samą metodą, którą posłużył się podczas wysyłki pierwotnego zeznania.

Wszystkich niezdecydowanych oraz nieufnych warto jeszcze raz zapewnić, iż forma wysyłki nie ma znaczenia dla urzędników skarbowych. Ważne jest natomiast dostosowanie się do przepisów skarbowych oraz ogólnych reguł. Chcąc zaoszczędzić czas oraz chcąc ułatwić sobie wypełnianie formularzy, dobrze jednak skorzystać z nowoczesnych metod. Wypełnianie PIT na formularzach aktywnych, to sposób na unikniecie wielu drobnych błędów. Statystycznie, im więcej osób wypełnia i wysyła pity drogą elektroniczną, fiskus notuje mniej korekt i z pewnością nie jest to przypadek.


Tematyka

Zobacz również

Rozliczenie przez Internet - PIT jako eDeklaracja rozwiązaniem dla nowoczesnych podatników

Jeszcze kilka lat temu rozliczanie się przez Internet z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, było mało popularne wśród podatników. Taka sytuacja była spowodowana przede wszystkim tym, że rozliczenie PIT jako eDeklaracja wymagało posłużenia się przez podatnika elektronicznym podpisem kwalifikowanym, z ważnym certyfikatem. Wyrobienie takiego podpisu pociągało zaś za sobą dodatkowe koszty. Dlatego też tylko nieliczne osoby, głównie przedsiębiorcy, posiadały taki podpis i korzystały z możliwości rozliczania się z fiskusem przez Internet. Dziś rozliczenie pit przez Internet jest zdecydowanie bardziej popularne, bowiem w ogóle nie trzeba go podpisywać. Pole na podpis podatnika pozostaje puste, a weryfikacja tożsamości podatnika odbywa się na podstawie kwoty przychodu, jaką podatnik wpisuje podczas przesyłania pocztą elektroniczną eDeklaracji podatkowej do fiskusa. Chodzi tu o kwotę przychodu z poprzedniego roku podatkowego. Jeśli jest ona zgodna z rzeczywiście złożonym zeznaniem rocznym, eDeklaracja podatkowa zostanie złożona jak najbardziej skutecznie.

Czytaj więcej

Rozliczenie podatkowe przez Internet - eDeklaracja PIT 2015

Jeszcze do niedawna wysyłanie rozliczeń podatkowych PIT przez Internet, w trybie zdalnym, było dostępne dla niewielkiej rzeszy podatników w Polsce. Niewielki procent rozliczeń rocznych trafiał do Urzędu Skarbowego właśnie za pośrednictwem systemu eDeklaracji. Było to spowodowane tym, że aby wysłać rozliczenie podatkowe przez Internet należało posiadać certyfikowany, kwalifikowany podpis elektroniczny, który kosztuje około 200 zł na rok. Przeciętny podatnik nie chciał wysyłać rozliczenie Pit przez Internet z uwagi na konieczność poniesienia z tego tytułu pewnych kosztów. Obecnie nie trzeba już mieć podpisu elektronicznego, aby wysłać PIT zdalnie, w trybie online. eDeklaracja PIT 2015 może zostać przesłana fiskusowi przez Internet przez większość podatników, o ile znają oni swoją sumę przychodów wykazanych w ubiegłorocznej deklaracji podatkowej. Wygoda zastosowania eDeklaracji sprawia, że coraz więcej Polaków przekonuje się co do tego, aby rozliczyć sie z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych właśnie w ten sposób. Jak tego dokonać?

Czytaj więcej

Czynny żal a kara za nieterminowe rozliczenie - pobierz pity 2015 program już dziś

Pobierz nasz program do rozliczeń PIT już dziś, aby uniknąć wyrażania czynnego żalu w celu uniknięcia kary za nieterminowe rozliczenie podatkowe za 2015 rok! Termin składania rozliczenia rocznego mija 30 kwietnia 2016 r. Kto się spóźni, będzie podlegał karze za wykroczenie skarbowe. Kary można jednak uniknąć. Nawet jeżeli rozliczenie zostanie wysłane jedynie o kilka dni za późno, powinniśmy jak najszybciej wywiązać się z tego obowiązku. Mimo że rozliczenie roczne PIT złożone po terminie jest ważne, a urząd nie ma prawa odmówić jego przyjęcia, podatnik powinien liczyć się z konsekwencjami karnymi skarbowymi. Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego skarbowego podatnik, który nie składa w terminie organowi podatkowemu rozliczenia PIT, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe, pobierz zatem nasz darmowy program do rozliczeń PIT już dziś.

Czytaj więcej

Nie złożyłeś rozliczenia PIT w terminie? Ściągnij PIT 2015 program!

Rozliczenie podatkowe za 2015 rok mają obowiązek złożyć wszyscy podatnicy, którzy osiągnęli jakiekolwiek przychody w roku podatkowym, nawet jeżeli w efekcie końcowym uzyskali stratę lub wyszli idealnie na zero. W przypadku niezłożenia rozliczenia rocznego w terminie uniknięcie odpowiedzialności karnej skarbowej nie zawsze będzie dla podatnika najkorzystniejsze. Z tego właśnie powodu warto składać rozliczenie  pit za 2015r. najlepiej wypełnione w programie do rozliczeń pit w wyznaczonym terminie.

Czytaj więcej