RozliczamPIT

Sprawdzone i pewne sposoby rozliczenia PIT


EDeklaracja - na czym to polega?

Rozliczenie podatkowe roczne podatników pozwala na dopełnienie obowiązku podatkowego wobec fiskusa. Musi ono być składane na odpowiednim druku podatkowym PIT, który będzie dostosowany do metody opodatkowania przychodów lub dochodów, jakie były pozyskiwane przez podatnika w ubiegłym roku podatkowym. Deklaracje podatkowe muszą trafić do Urzędu Skarbowego właściwego względem miejsca zamieszkania podatnika w terminie założonym ustawowo. Podatnik w większości przypadków będzie miał możliwość wyboru, w jaki sposób wypełnić obowiązek podatkowy. Może przesłać PIT przez internet lub złożyć go osobiście w Urzędzie Skarbowym, na papierowym druku. Alternatywą jest wysłanie standardowego, tradycyjnego rozliczenia podatkowego listem poleconym, pocztą polską, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. EDeklaracja podatnika pozwala na zaoszczędzenie czasu na stanie w kolejkach w Urzędzie. Można ją wysłać bezpośrednio z domu, o ile posiadamy komputer z łączem internetowym. Na czym polega takie roczne rozliczenie podatkowe?

 

EDeklaracja podatkowa taka sama jak druk tradycyjny

Nie mogą formalnie istnieć żadne różnice pomiędzy tradycyjnym, papierowym rozliczeniem podatkowym PIT, a rozliczeniem elektronicznym. Są to takie same formularze podatkowe, z tym, że edeklaracja PIT jest wypełniana w programie komputerowym i ma charakter interaktywnego formularza podatkowego. Oznacza to, że podatnik wypełniający ją może uzyskać jasne wskazówki z programu na temat tego, jaki formularz podatkowy wybrać dla rozliczenia się z danego źródła dochodu lub przychodu uzyskanego w poprzednim roku podatkowym. Program zawiera aktywne wskazówki, które pomagają w prawidłowym wypełnieniu kolejnych pól w formularzu podatkowym. Na koniec można kliknąć w przycisk sprawdź poprawność, a program sam dokona kontroli poprawności wypełnienia rocznego rozliczenia podatkowego danej osoby.

Co więcej, aktywne formularze wykorzystywane na edeklaracje podatkowe same obliczą na podstawie wskazanej kwoty przychodu i kosztu jego uzyskania, jaką należność podatkową będzie miał do opłacenia podatnik na rzecz fiskusa. EDeklaracja podatkowa roczna pozwala na skorzystanie z licznych ulg i preferencji podatkowych, do jakich mają prawo podatnicy także w tradycyjnych, papierowych drukach zeznań podatkowych.

Kto rozliczy się przez Internet?

Rozliczenie online dostępne są obecnie dla większości polskich podatników. Muszą oni jedynie znać wysokość kwoty przychodu wykazaną w poprzedniej deklaracji podatkowej, bowiem pozwala ona na weryfikację tożsamości podatnika. Roczny PIT w przeciwnym wypadku musiałby być potwierdzony podpisem elektronicznym z ważnym certyfikatem kwalifikowalnym.

EDeklaracja PIT przez Internet może zostać przesłana za pośrednictwem programu komputerowego, w którym podatnik wypełni właściwy druk PIT oraz wymagane do niego załączniki. Może uwzględnić w swoim rozliczeniu preferencje i ulgi podatkowe, w tym ulgę na dziecko, ulgę rehabilitacyjną czy ulgę na darowiznę. EDeklaracja podatkowa może być składana jako rozliczenie łączne współmałżonków lub zeznanie osoby samotnie wychowującej dziecko.

Przez Internet można złożyć wszystkie najważniejsze druki deklaracji podatkowych, z których korzystają polscy podatnicy, w tym:

  • PIT-37 – druk właściwy dla podatników osiągających dochody za pośrednictwem płatnika, opodatkowane na zasadach ogólnych, według skali podatkowej,
  • PIT-36 – druk właściwy dla podatników osiągających dochody bez pośrednictwa płatnika, opodatkowane na zasadach ogólnych, według skali podatkowej,
  • PIT-28 – druk właściwy dla podatników rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
  • PIT-36L – druk właściwy dla podatników osiągających dochody opodatkowane według podatku liniowego,
  • PIT-16A – druk właściwy dla podatników rozliczających się na podstawie karty podatkowej,
  • PIT-38  – druk właściwy dla podatników osiągających dochody kapitałowe,
  • PIT-39 – druk właściwy dla podatników osiągających dochody ze zbycia nieruchomości nabytych lub wybudowanych w roku 2009, 2010, 2011 i 2012.

Tematyka

Zobacz również

Elektroniczny podpis na deklaracji PIT - konieczny czy nie?

Elektroniczne deklaracje podatkowe cieszą się coraz większą popularnością wśród polskich podatników. Dzięki nim można wygodnie rozliczyć się z fiskusem bez konieczności odwiedzania osobiście Urzędu Skarbowego. Deklaracja PIT przez Internet może być wypełniona, a następnie wysłana do fiskusa w trybie zdalnym, bez wychodzenia z domu. Czy jednak podatnik jest zobowiązany umieścić na niej swój elektroniczny podpis, aby uwiarygodnić swoją tożsamość? W jaki sposób twórcy systemu e-deklaracji podatkowych rocznych z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych mają zweryfikować swoją tożsamość w toku wysyłki PIT przez Internet? Deklaracja PIT przez Internet może zostać złożona przez większość podatników w Polsce, niezależnie od tego, z jakiej metody opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych korzystają. Popularność edeklaracji podatkowej odzwierciedlają statystyki z 2014 roku, kiedy to ponad 4 mln podatników posłużyło się e-deklaracją podatkową, aby rozliczyć się z fiskusem ze swoich przychodów lub dochodów pozyskanych w poprzednim roku podatkowym. Zwiększona popularność deklaracji PIT przez Internet najpewniej wynika z tego, że uproszczono zasady weryfikowania tożsamości podatników, którzy chcą się nią posłużyć. Podpis elektroniczny w zdecydowanej większości przypadków nie jest potrzebny.

Czytaj więcej

Edeklaracja - sprawdź, jak to się robi

Obowiązkiem każdego podatnika, który w poprzednim roku podatkowym osiągał dochody lub przychody opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest rozliczenie ich z fiskusem z tytułu podatku dochodowego. W tym celu podatnicy będący polskimi rezydentami podatkowymi, składają we właściwych względem ich miejsca zamieszkania lub miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, Urzędzie Skarbowym, rozliczenia PIT. Od kilku lat zamiast składać papierowe zeznania podatkowe, podatnicy mogą w większości przypadków przy rozliczaniu się z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, posłużyć się elektroniczną deklaracją. Edeklaracja oszczędza czas podatnika i pozwala na wygodne rozliczenie z fiskusem. Co więcej, edeklaracja podatkowa przydatna będzie także dla przedsiębiorców, będących aktywnymi podatnikami podatku VAT. Jak wypełnić edeklarację podatkową, aby poprawnie rozliczyć się z Urzędem Skarbowym?

Czytaj więcej

EDeklaracja z ulgami podatkowymi

Możliwość składania rocznych deklaracji PIT przez Internet sprawia, że podatnik obecnie nie musi odwiedzać osobiście Urzędu Skarbowego ani składać na drukach podatkowych własnoręcznego podpisu, aby rozliczyć się z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Roczne deklaracje podatkowe mogą być przesyłane w postaci e-Deklaracji szybko i sprawnie, a przede wszystkim wygodnie dla podatnika. Nie ma przeciwwskazań do tego, aby składać formularze PIT z ulgą podatkową. Roczne PITy z ulgami podatkowymi można z powodzeniem składać w Urzędzie Skarbowym osobiście, wysyłać je listownie, czy posługując się e-Deklaracją. Jak powinna wyglądać eDeklaracja z ulgami podatkowymi? Czy w ogóle w zeznaniu podatkowym rocznym wysyłanym fiskusowi przez program komputerowy można wykorzystać przysługujące podatnikowi ulgi?

Czytaj więcej